Porozumieť bolesti
Bolesť je nepríjemný pocit signalizujúci skutočné alebo hroziace poškodenie.
Bolesť je najčastejším dôvodom vyhľadania lekárskej starostlivosti.
Bolesť má zmyslové a emocionálne zložky.
Ľudia sa značne líšia v tolerancii bolesti.
Jedna osoba nie je schopná tolerovať bolesť následkom malého rezu alebo modriny, oproti nej iná osoba dokáže tolerovať bolesť spôsobenú veľkou nehodou alebo aj ranu nožom. Schopnosť odolávať bolesti sa líši v závislosti od nálady, osobnosti a okolností.


Typy bolesti

Akútna bolesť
Ako akútnu označujeme akúkoľvek bolesť trvajúcu do 3 až 6 mesiacov. Zväčša vzniká ako súčasť odpovede organizmu na zranenie či poškodenie tkaniva.
Akútna bolesť nastupuje vo väčšine prípadov náhle, v súvislosti s ochorením, zranením alebo zápalom a má ohraničené trvanie (dni až týždne, v niektorých prípadoch niekoľko mesiacov). Často je možné ju diagnostikovať a terapeuticky liečiť. V závislosti od jej intenzity, akútna bolesť môže byť sprevádzaná úzkosťou, búšením srdca, zvýšeným tlakom krvi (krvným tlakom) a frekvenciou dýchania, potením či rozšírením zreničiek.
Chronická bolesť
Chronická bolesť je definovaná ako bolesť, ktorá trvá dlhšie ako je potrebné na hojenie ochorenia či poranenia, ktoré ju vyvolalo.
Chronická bolesť pretrváva dlhé obdobie (obyčajne viac než 6 mesiacov až roky) a môže spôsobovať závažné problémy ako depresia, poruchy spánku, úbytok energie, nedostatok apetítu, úbytok telesnej hmotnosti, pokles libida a zníženie záujmu o aktivity.

Niekedy akútna bolesť môže prejsť do chronickej
Napríklad športové zranenie, ktoré nie je správne diagnostikované a liečené, môže viesť k dlhodobému poškodeniu kĺbov alebo svalov. Niektoré zranenia môžu spôsobiť poškodenie nervov, ktoré vedie k pretrvávajúcej bolesti. Je preto veľmi dôležité venovať pozornosť akútnej bolesti, presne ju diagnostikovať a účinne liečiť.
Hodnotenie bolesti
Na zhodnotenie intenzity bolesti lekári používajú najčastejšie numerickú stupnicu bolesti v rozpätí od 0 (žiadna bolesť) po 10 (najhoršia možná bolesť) alebo verbálnu stupnicu bolesti, kedy je pacient požiadaný označiť pociťovanú bolesť ako miernu, strednú, silnú, veľmi silnú až neznesiteľnú bolesť.
U detí a ľudí, ktorí majú ťažkosti s komunikáciou (napr. vplyvom mŕtvice) je vhodné použiť na určenie závažnosti bolesti farebné kresby tvárí - od úsmevu po zamračenie až plač.


Liečba bolesti
Lokálne pôsobiace lieky proti bolesti (niekedy označované aj topické analgetiká- lieky proti bolesti, ktoré sa aplikujú priamo na pokožku namiesto ich prehltnutia alebo injekcie) sú vysoko účinné a pomerne bezpečné v liečbe bolesti pohybového aparátu (najmä svalov a kĺbov) a predstavujú tak vhodnú alternatívu orálnym analgetikám (napr. liekom proti bolesti vo forme tabliet).
Lekár volí vhodný liek proti bolesti na základe typu a trvania bolesti a pravdepodobných prínosov a rizík liečby.